Учиться никогда не поздно! Учиться никогда не поздно! Учиться никогда не поздно! Учиться никогда не поздно! Учиться никогда не поздно! Учиться никогда не поздно! Учиться никогда не поздно! Учиться никогда не поздно!

суббота, 29 марта 2025 г.

Ґендерна рівність та соціальна інклюзія: освітні серіали Національної едьютейнмент освітньої платформи актуальних знань та навичок «Дія.Освіта»



50 років тому Організація Об’єднаних Націй проголосила 1975 рік Міжнародним роком жінки. Багато держав узяли тоді на себе офіційні зобов’язання, спрямовані на забезпечення рівності жінок і чоловіків. Безліч заходів ужито в таких сферах, як освіта, охорона здоров’я й репродуктивні права, проте систематичне порушення рівності між жінками та чоловіками як у приватній, так і в громадській сфері й далі існує в усьому світі…

 



Освітній серіал «Базові знання про гендер»




Що не так з гендерними стереотипами та як можна з ними боротися?

Ти ж хлопчик, тобі не можна плакати! Ну який футбол, дівчатам краще ходити на танці чи гімнастику! Здається, тут щось не так.

У серіалі «Базові знання про гендер» ми розберемося з гендерними стереотипами: якими вони бувають та яку роль відіграють у нашому житті, а також як впливають на вибір професії, кар’єру й професійний розвиток. Навчіться розпізнавати гендерні стереотипи та небезпеки, які вони несуть як у реальному житті, так і в мережі, дізнайтеся, як можна протидіяти цим упередженням, відстоювати себе та свої кордони.

Освітній серіал створено з ініціативи Мінцифри для платформи Дія.Освіта за підтримки благодійного фонду «Клуб Добродіїв» та міжнародної гуманітарної організації Plan International.

Переглянути серіал можна ТУТ

 


Освітній серіал «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях»




Як комунікувати з урахуванням підходу рівності та інклюзії? Що таке гендерна рівність та соціальна інклюзія?

Освітній серіал «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях» розповідає, як комунікувати з урахуванням підходу рівності та інклюзії.

Серед спікерок та спікерів освітнього серіалу — телеведуча й журналістка Яна Брензей, громадська діячка Уляна Пчолкіна, журналіст і науковець Артем Захарченко, юристка та письменниця Лариса Денисенко, експерт з різноманіття та інклюзії Тимур Левчук, народна депутатка Інна Совсун та інші.

Курс містить 12 відеосерій та відеосимулятор. Кожна серія присвячена окремій темі інклюзивності та гендерної рівності. Кожен з епізодів надає практичні поради щодо інтеграції гендерної рівності та соціальної інклюзії в комунікації для урядових організацій, медіа, рекламних агенцій.

Соціальна інклюзія відображає активний і спрямований на розвиток людини підхід до соціального добробуту, який передбачає більше, ніж ліквідацію бар’єрів чи ризиків. Соціальна інклюзія – це забезпечення того, щоб усі діти й дорослі могли брати участь у житті громади як рівноправні члени, яких поважають і які роблять свій внесок у розвиток громади та суспільства.

Освітній серіал створено Міністерством культури та стратегічних комунікацій у співпраці з Міністерством цифрової трансформації за підтримки американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) з метою посилення ґендерної рівності та соціальної інклюзії в урядових комунікаціях для платформи Дія.Освіта. Погляди, висловлені в цьому серіалі та матеріалах, не обов'язково відображають погляди USAID або уряду США.

Переглянути серіал можна ТУТ



***


Закон України. Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків від 8 вересня 2005 року № 2866-IV [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2866-15#Text

Метою цього Закону є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права, надані їм Конституцією і законами України.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2022 р. № 752-р. Про схвалення Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року та затвердження операційного плану з її реалізації на 2022-2024 роки [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/752-2022-%D1%80#Text

Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків визнано в усьому світі найважливішим чинником досягнення сталого розвитку, а також умовою побудови правової та демократичної держави, в якій гарантуються та забезпечуються права і свободи людини.

Схвалення Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року зумовлено необхідністю забезпечення реалізації єдиної державної політики, спрямованої на досягнення рівних прав та рівних можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства, вдосконалення механізмів її реалізації.

Стратегія спрямована на об’єднання суспільства у розумінні цінностей прав і свобод людини, що забезпечуються та захищаються на основі принципів рівності та недискримінації для всіх жінок і чоловіків, хлопців та дівчат, на консолідацію дій центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, міжнародних організацій, соціальних партнерів, громадських об’єднань, інших представників та представниць громадянського суспільства, закладів, установ та організацій різних сфер, приватного сектору тощо для реалізації міжнародних та національних зобов’язань щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків для сталого розвитку держави у всіх сферах.

Закон України. Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні від 6 вересня 2012 року № 5207-VI [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5207-17#Text

Цей Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина.

Дискримінація — ситуація, за якої особа або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Конвенція про права осіб з інвалідністю [Електронний ресурс] // Вікіпедія : сайт. —  Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%96%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0_%D0%BE%D1%81%D1%96%D0%B1_%D0%B7_%D1%96%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B4%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8E

Міжнародний договір ООН про права людини, спрямований на захист прав та гідності людей з обмеженими можливостями. Сторони Конвенції зобов'язані сприяти, захищати та забезпечувати повне здійснення своїх прав людьми з обмеженими можливостями та забезпечити повну їх рівність перед законом. Конвенція слугує головним каталізатором у глобальних змінах ставлення до людей з обмеженими можливостями не як до об'єктів благодійності, медикаментозного лікування та соціального захисту, а як до повноправних та рівноправних членів суспільства з правами людини. Конвенція стала першим договором про права людини у XXI столітті.

Текст Конвенції було прийнято Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 13 грудня 2006 року. Україна підписала Конвенцію 13 грудня 2006, ратифікувала 16 грудня 2009, договір набрав чинності для України 6 березня 2010 року.

 

Гендерні аспекти державної служби : монографія / М. Пірен, Н. Грицяк, Т. Василевська, О. Іваницька ; за заг. ред. Б. Кравченка. — Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2002. — 335 с.

У монографії розкрито структуру та функції управління персоналом державної служби в контексті адміністративної реформи та досліджено вплив гендерної політики у процесі управління персоналом. Автори висвітлюють суть гендерних відмінностей, докладно аналізують гендерну політику в Україні та гендерні проблеми державної служби.


Гендер і державна політика : навч. посіб. / пер. з англ. ; упоряд. П. Ренкін. — Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2004. — 394 с.

Збірка праць сучасних західних дослідників присвячена різним аспектам гендерної проблеми. У центрі уваги — економічні, соціологічні та політичні наслідки нерівноправного становища жінок у державах, що розвиваються, а також у країнах з перехідною економікою. Пропонуються конкретні моделі подолання цього стану, аналізується відповідний досвід демократичних суспільств. Розв’язання гендерної проблеми розглядається як чинник збільшення ефективності економічних реформ та забезпечення цілей людського розвитку. Книжка зацікавить державних службовців, науковців, студентів та всіх, кого цікавить гендерна проблема.

Інтегрування концепції гендерної рівності та соціальної справедливості в соціо-економічну сферу / Магдюк Л. Б., Колос Л. Є., Жуковська Г. Г. [та ін.] ; за заг. ред. Магдюк Л. Б. — Київ : Українська асоціація маркетингу, вид-во «Хімджест», 2011. — 116 с.

Збірник інформаційно-методичних матеріалів підготовлено в рамках пілотного проєкту «Школа-студія професійних тренерів та консультантів з питань гендерної рівності та соціальної справедливості в соціо-економічній сфері», який був здійснений ВГО «Українська асоціація маркетингу» у партнерстві з департаментом сімейної політики Міністерства соціальної політики України за сприяння Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив в Україні, Канадського агентства міжнародного розвитку.

Концепція проєкту відповідала пріоритетам національної політики соціо-економічного розвитку. В збірнику враховано кращі напрацювання з міжнародного досвіду, в тому числі, основні принципи щодо забезпечування рівних прав і можливостей Канадського агентства міжнародного розвитку, Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив. До збірника включено інформаційні та методичні матеріали, які були застосовані під час роботи Школи-студії.

Марценюк Т. Чому не варто боятися фемінізму / Тамара Марценюк. — Київ : Комора, 2018. — 328 с.  

Як швидко й безболісно позбутися страшних і смішних стереотипів про фемінізм? У новій книжці Тамари Марценюк — огляд основних етапів світового феміністичного руху, його ключових постатей і праць, а також здобутків, що їх нині сприймаємо як належне. Крім історії та теорії, тут багато інформації про сучасні феміністичні тренди, фемактивізм, людей і організації, які нині працюють в Україні задля забезпечення рівних прав для жінок і чоловіків. До кожного розділу — посилання на тексти, фільми, відеолекції та інші корисні ресурси, що стануть у пригоді всім зацікавленим.

Бонні Г. Жіноча компанія. Поради й натхнення від 100 мисткинь і підприємниць / Грейс Бонні ; пер. з англ. Журавльової О. — Київ : ArtHuss, 2020. — 360 с.

Концентрат натхнення, відваги й любові — саме так можна коротко описати оповіді талановитих жінок про те, як вони зуміли реалізувати свої таланти, творячи прекрасні речі, підтримуючи інших, розвиваючи локальні, етнічні й професійні спільноти. Вони представляють різні народи й культури, мають різні життєві історії, і багатьом із них на шляху до своєї мрії доводилося докладати чималих зусиль, щоб подолати несприйняття та спротив оточення. Грейс Бонні, ставлячи своїм героїням прості й важливі запитання, створила колекцію захопливих історій, читаючи які жінка впізнаватиме й пізнаватиме себе.

Юсуфзай М. Я — Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту / Малала Юсуфзай та Крістіна Лем ; пер. з англ. Ілони Вінничук. — Київ : Наш формат, 2016. — 299 с.

У Пакистані, де доля всіх жінок визначена наперед — бути смиренною дружиною, догоджати чоловікові й виховувати дітей: у 1996 році народилася «інакша» дівчинка. Вона прагнула ходити до школи, носити яскравий одяг і не ховати обличчя. В цей час владу в її рідних краях, в долині Сват, захопив Талібан. За найменше  недотримання «законів» цього угрупування, терористи карали людей побиттям і навіть смертю. Героїня книжки цієї книжки розуміла важливість освіти і обстоювала права жінок, за що й отримала кулю в голову…боронила права жінок, за що й отримала кулю в голову... Її звуть Малала. І на цьому її історія лише починається…

Ульбінайте Д. Велика президентка маленької країни. Історія Далі Грибаускайте / Дайва Ульбінайте ; пер. з лит. Беатріче Белявців. — Київ : Наш формат, 2021. — 256 с. : іл.

Якщо Марґарет Тетчер прославилася як Залізна Леді, то Даля Грибаускайте — як Сталева Магнолія. Волелюбна, прямолінійна, справедлива, з блискавичною реакцією і впевненим голосом — такою запам’ятали литовську президентку (2009 —2019). Ця книжка — історія сильної лідерки, яка знає ціну собі та своїй державі, обстоює національну гідність і вибудовує власну діяльність на суспільних цінностях. Навіть коли залишається сама проти олігархів і корупціонерів, Кремля і Вашингтона, противників і вчорашніх соратників. Це історія жінки, яка показує, що президентами можуть бути не тільки чоловіки… 

 

 

Підготувала К.В. Бондарчук, завідувачка читальним залом.

 

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...